Menu

Tortellini: ich pôvod a história 

Tortellini, v doslovnom preklade „malé koláčiky“, sú jedným zo základných kameňov talianskej kuchyne. Vznikli v regióne Emilia-Romagna v mestách Bologna a Modena, keď slávny taliansky kuchár Bartolomeo Scappi napísal prvý recept na tortellini okolo roku 1570. 

Tortellini je jedlo, ktoré spája generácie. Každý krok ich prípravy, od miesenia cesta až po tvarovanie týchto „malých koláčikov“, je oslavou talianskej kuchyne a zmyslu pre detail. Legenda hovorí, že ich tvar bol inšpirovaný krásou Venušinho pupka. Venuša a Jupiter vraj navštívili taliansky hostinec na predmestí Bologne, kde sa najedli a ubytovali. Hostinský pozoroval dvojicu cez kľúčovú dierku, ale videl len Venušin pupok. Jeho tvar ho však natoľko fascinoval, že okamžite utekal do kuchyne a napodobnil jeho tvar z cestovín.  

Kraj Emilia-Romagna

Tortellini: len hlavné jedlo alebo cestoviny do polievok?

Tortellini sú cestoviny plnené najčastejšie bravčovým mäsom, mortadelou a parmezánom. Zvyčajne sa podávajú v čírom vývare - známe ako „tortellini in brodo“ alebo s jemnou smotanovou omáčkou. Postupom času sa však vyvinulo nespočetné množstvo variantov, ako túto ingredienciu podávať, najmä ako plnohodnotný a chutný hlavný chod.

Vyskúšajte jeden z našich inšpiratívnych receptov:

Šalát s tortellini, sušenými paradajkami a rukolou

Suroviny na 10 porcií:

-          Knorr Professional Tortellini so syrom 600 g

-          Knorr Professional Pomodori Secchi (sušené paradajky) 400 g

-          Rukola 120 g

-          Pražené slnečnicové semienka 90 g

-          Horčica Hellmann's 70 g

-          Med 70 g

-          Červený vínny ocot 100 ml

-          Soľ 5 g

-          Čerstvo mleté čierne korenie 1 g

-          Olej 200 ml

Príprava:

  • Tortellini uvarte v osolenej vode a nechajte vychladnúť.
  • Pripravte si omáčku: zmiešajte horčicu, med, ocot, soľ a korenie a za stáleho miešania prilievajte olej tenkým prúdom.
  • Tortellini zmiešame so sušenými paradajkami nakrájanými na pásiky, rukolou, slnečnicovými semienkami a omáčkou.

Syrové tortellini s hľuzovkovým maslom a hríby

Suroviny na 10 porcií:

-          Knorr Professional Tortellini so syrom 1,1 kg

-          Mrazené hríby 500 g

-          Soľ 10 g

-          Cukor 10 g

-          Maslo 400 g

-          Hľuzovková pasta 100 g

-          Biele víno 500 ml

-          Cherry paradajky, rozpolené 600 g

-          Rukola 200 g

-          Parmezán 150 g

-          Čierne korenie, drvené 10 g

 

Príprava:

  • Tortellini uvarte v osolenej vode.
  • Hríby blanšírujte vo vode so soľou a cukrom a potom ich skaramelizujte na suchej panvici.
  • Rozpustíme maslo, zmiešame s hľuzovkovou pastou, vínom, tortellini a chvíľu podusíme. Potom pridáme nakrájané paradajky, rukolu a karamelizované hríby.
  • Podávame s parmezánovými vločkami a čerstvým tymianom.
Salát s tortellini, sušenými rajčaty a rukolou

Tortellini: tradičné vianočné jedlo v Toskánsku

Tortellini sú jedným z tradičných toskánskych jedál, ktoré nesmú chýbať na vianočnom stole. Symbolizujú nielen pohostinnosť, ale aj teplo domova. A práve v zimnom období, keď sa rodiny stretávajú na vianočné sviatky, majú pre Toskáncov osobitný význam. Kombinácia jemného cesta a plnej chuti voňavého mäsového vývaru vytvára ideálny pokrm, ktorý zahreje telo i dušu.

Toskánske rodiny často pripravujú tortellini podľa receptov, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Deti sa učia, ako správne vyvaľkať cesto a ako ho naplniť a vytvarovať do charakteristického prstencového tvaru. Počas prípravy im rodičia alebo starí rodičia často rozprávajú príbehy predkov alebo vianočné rozprávky. Preto sú tortellini pre Talianov oveľa viac než len „jedlo“. Sú symbolom spolupatričnosti, tradície, lásky a rodiny.

V Toskánsku sa na Vianoce okrem tortellini podávajú aj ďalšie tradičné jedlá, ktoré sa stali neodmysliteľnou súčasťou sviatočného stola. Predstavíme si aspoň tri z nich:

  1. Crostini di fegatini – toasty s jemnou paštétou z kuracej pečene, ktorá sa pripravuje s cibuľou, kaparami, ančovičkami a často s trochou vínneho octu. Slúži ako predjedlo na začiatok slávnostnej večere.
  2. Cacciucco – hustý rybí guláš, ktorý pochádza z toskánskeho pobrežia. Obsahuje rôzne druhy rýb, mušle, krevety a často aj chobotnice. Varí sa s paradajkami, cesnakom a bylinkami, čo mu dodáva veľmi intenzívnu chuť. Počas zimných dní dokonale zahreje svojich stravníkov.
  3. Panforte – typická toskánska vianočná sladkosť. Pripomína hustý koláč plný medu, orechov, sušeného ovocia a aromatického korenia. Panforte má svoj pôvod v stredoveku a v Toskánsku sa stále pečie podľa starých receptov. Vďaka tomu je tradičnou a nenahraditeľnou pochúťkou, ktorá nesmie chýbať na vianočnom stole.
Italské vánoce

Toskánske vianočné tradície a zvyky 

Okrem tradičného podávania tortellini v mäsovom vývare sa počas Vianoc v Toskánsku dodržiavajú aj ďalšie obľúbené zvyky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou tohto sviatočného obdobia. Jedným z nich je „ceppo“, drevená pyramída postavená tak, aby pripomínala vianočný stromček, ozdobená sviečkami a figúrkami. Na vrchole je hviezda, ktorá symbolizuje Betlemskú hviezdu, a pod ňou sú postavy Svätej rodiny pripomínajúce narodenie Ježiša Krista. Ceppo je pre mnohé toskánske rodiny dôležitejšie ako tradičný vianočný stromček a má svoje miesto v každej domácnosti.

Ďalšou obľúbenou tradíciou je „Befana“. Ide o postavu starej čarodejnice, ktorá v noci z 5. na 6. januára, na sviatok Zjavenia Pána (Epifanie), prináša deťom darčeky. Dobrým deťom nosí sladkosti a drobné darčeky a tým neposlušným potom do pančúch dáva uhlie - rovnako ako u nás Mikuláš s čertom. Táto tradícia dáva deťom v Toskánsku a iných častiach Talianska dôvod tešiť sa nielen na Štedrý večer, ale aj na koniec vianočného obdobia, čím sa predlžuje čarovná atmosféra Vianoc.

Tortellini in brodo
Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu