Menu

Citrónová tráva (Takrai)

V Thajsku rastie citrónová tráva takmer ako burina vo veľkých trsoch, možno ju pestovať bez problémov aj u nás. Spodná svetlá časť stonky sa používa okrem curry pást do polievok a vyprážaných pokrmov, môže sa do pokrmu pri varení vložiť i v celku a pred podávaním ju vybrať. Použiť môžeme aj nasušenú citrónovú trávu, len ju vopred musíme nechať 30 minút máčať vo vode, ale zato bude chutiť ako čerstvá.

Galangal (galangalový koreň)

Príbuzný zázvoru s citrusovým nádychom, jeho vôňa i chuť je o dosť ostrejšia. K dostaniu je v čerstvej alebo sušenej forme, sušený galangal je však nutné pred varením namočiť v horúcej vode. Používa sa do polievok, vyprážaných jedál a tiež býva súčasťou obľúbených thajských karí pást.

Kaffírové listy limetky (Makruty)

Takzvané kaffírové limetky majú tmavo zelenú kôru s hrbolčekmi, sú výraznej vône a chuti. Z limetiek sa používa nastrúhaná kôra, ktorá je bohatá na aromatické oleje. Z rastliny sa dajú využiť kaffírové listy (celé alebo rozdrvené), a to do šalátov a opäť karí pást. Listy z kaffírových limetiek nám celkom dlho vydržia, keď ich uložíme v plastovom vrecku do mrazničky.

Koriander (Pak Chee)

Jeho výrazná a pikantná chuť dodá pokrmu na čerstvosti. Používa sa celá rastlina vrátane semien a koreňov, všetko sa opraží, rozomelie a potom sa zmes pridáva do karí pasty. Pre zachovanie dlhšej čerstvosti koriander umyte, osušte a vložte do plastového vrecka, takto vydrží v chladničke až 6 dní.

Thajská bazalka

Bazalka sa v pokrmoch vyskytuje veľmi hojne. Používajú sa tri druhy. Bai Horapa chutí ľahko po aníze a pridáva sa do červeného a zeleného karí, jej lístky pripomínajú mätu. Bai Manglaek chuťovo pripomína citróny, jej tenké lístočky bývajú súčasťou polievok a šalátov. Purpurové lístky Bai Grapao pre zmenu pripomínajú chuť klinčekov.

Tamarínd

Luskovité plody, ktorých dužinu možno pojedať čerstvú, varenú alebo sušenú. Z dužiny možno pripraviť tiež osviežujúce nápoje.

Judášovo ucho

Jeho prednosťou je príjemná chrumkavosť, nemá príliš výraznú chuť a vôňu, čo umožňuje ho pridávať do rôznych jedál podľa vlastnej fantázie, dobre poslúži aj k vytvoreniu farebného kontrastu s ostatnými surovinami pokrmu. Huba sa používa čerstvá či sušená. Čerstvú špongiu povarte 10-20 minút a následne pridajte do pokrmu. Sušenú špongiu treba aspoň na 1-2 hodiny namočiť.

Zázvor

V kuchyni sa používa iba oddénková časť (koreň). Chuť zázvoru je ostrá, pálivá a výrazne živicová. Používa sa najmä v čerstvom stave. Mimo pokrmov sa zo zázvoru robia čaje, limonády a ďalšie nápoje.

Wasabi

Tento zelený japonský koreň je neodmysliteľnou súčasťou väčšiny japonských pokrmov. Čerstvo strúhaný koreň má jasne zelenú farbu, lepkavú textúru, čerstvú vôňu a štipľavú chuť. Okrem koreňa možno využiť aj stonky, listy a kvet. Stonky a listy bývajú nakladané a nasekané a používajú sa hlavne ako príloha k zelenine a polievkam.

Sezamový olej

Sezam bola jedna z prvých surovín, z ktorej sa spracovával olej. V ázijskej kuchyni sa používa olej z praženého sezamu, ktorý má tmavú farbu a výrazne vonia po sezame. Má veľmi výraznú chuť.

Sečuanske korenie

Značne ostré, až chuť otupujúce, aromatické korenie. Pre zvýšenie arómy sa odporúča semená celé alebo drvené opražiť. Na korenenie používame len malé dávky. V Číne si mletým opraženým sečuánským korením korenia zelený čaj. Pred použitím sa odporúča vyradiť všetky uvoľnené čierne semienka, ktoré sú veľmi horké.

Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu