Menu

BARBECUE je čiastočne podstatou slova cooking - príprava jedla môže trvať až dva dni. Jednotlivé časti mäsa, ako napríklad hovädzia roštenka, orech alebo plece, sa nepripravujú vcelku, ale ako grilované - po kúskoch. Začína sa údením, potom nasleduje pečenie a často aj dusenie. Veľmi dôležité je, aby mäso malo medzi pečením a dusením čas na „odpočinok“. Počas celého procesu je mäso vystavené horúcemu vzduchu a dymu z horiaceho dreva, zvyčajne z listnatých stromov, ako je javor, agát, jelša, dub, lipa alebo hrab. To je ďalšia charakteristika pre barbecue, pretože počas grilovania je mäso v kontakte so živým ohňom a materiálom použitým na ohrev, ktorým môže byť aj plyn, elektrina alebo drevené uhlie.

PÔVOD

Metóda BARBECUE vznikla v Spojených štátoch, kde sa stala veľmi obľúbenou, najmä v ťažkých podmienkach a v ťažkých časoch, napríklad na bavlníkových plantážach alebo v čase vojny. Údenie chránilo mäso pred skazou a vďaka dlhému tepelnému spracovaniu boli aj tie najhoršie a najtvrdšie kusy jedlé. Dnes sa metódou barbecue pripravuje hydina, tmavé mäso aj ryby.

Túto kulinársku metódu možno použiť keď sa pripravuje v poslednom čase obľúbené tzv. trhané bravčové mäso (pulled pork) alebo trhané hovädzie mäso (pulled beef). Bravčové mäso sa najčastejšie pripravuje z pliecka, ktoré je po dlhom varení neobyčajne mäkké a dá sa ľahko rozdeliť na jednotlivé vlákna, ktoré môžu tvoriť základ mnohých jedál. Mäso sa často mieša s rôznymi omáčkami a prílohami a dáva sa do sendvičov, ktoré tak získavajú regionálny charakter. Tak napríklad horčica, uhorka a kyslá kapusta majú český charakter a chilli, koriander a jalapeño mexický. Samozrejme, výborným doplnkom takéhoto sendviča je aj BARBECUE omáčka.

Počet možných modifikací BBQ omáčky je téměř nekonečný. Uvádíme recepty, které stojí za to vyzkoušet.

ZÁKLADNÁ BBQ OMÁČKA

Suroviny na 10 porcií

 • Ocot 500 ml
  Jablková šťava 500 ml
  Cukor 500 g
  Knorr šťava na pečenie 100 g
  Soľ 20 g
  Čierne korenie 5 g
  Tekutý dymový extrakt s dymovou arómou podľa chuti
  Hellmann´s kečup 400 g

PRÍPRAVA

 • Zmiešajte všetky prísady na omáčku okrem kečupu, zohrejte a priveďte do varu.
 • Varte na miernom ohni približne 10 minút.
 • Odstavte a nechajte vychladnúť. Potom zmiešajte s kečupom

Viac receptov na osvedčené a neobvyklé BBQ omáčky nájdete v našej špeciálnej brožúre. Čo poviete na Teriyaki Barbecue omáčku alebo Spicy Honey-Lime Barbecue (pikantnú medovo-limetkovú) omáčku? Máme pre vás celkom 22 chutných a zároveň jednoduchých tipov, vyskúšajte všetky.

BBQ brožúru môžete stiahnuť priamo tu

Další recepty na

A ak hľadáte hotovú BBQ omáčku s vyváženou dymovou chuťou, ktorá je ideálna na rebierka, trhané mäso alebo kuracie krídelká, odporúčame vám našu Hellmann’s BBQ Omáčku. Je tiež skvelá na prípravu marinád alebo dipov.

Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu