Menu

Gril a barbecue

Skôr ako prejdeme k faktom a mýtom spojeným s grilovaním, musíme definovať pojmy grilovanie a barbecue a poukázať na rozdiely medzi nimi, keďže ide o dva úplne odlišné spôsoby prípravy pokrmov na rošte, ktoré sa v gastronómii veľmi často chybne zamieňajú.

Grilovanie je vystavenie malých kúskov mäsa, zeleniny alebo ovocia vysokým teplotám na krátky čas na otvorenom ohni, zatiaľ čo barbecue je veľmi pomalé a precízne opekanie mäsa nad žeravými uhlíkmi, ktoré sa považuje za oveľa zložitejší proces kulinárskeho spracovania produktov vo veľkých kusoch alebo vcelku. Existujú rôzne techniky barbecue, ktoré sa používajú v závislosti od druhu mäsa na rošte. Grilovať zase možno priamo alebo nepriamo – oba spôsoby sa líšia len nepatrne: pri priamom grilovaní sa ingrediencie umiestnia nad tepelný zdroj, pri nepriamom pôsobí tepelný zdroj zboku. Existuje aj možnosť využitia metódy 50/50, čiže vytvorenia dvoch tepelných zón (vysokej a nízkej teploty), čo sú ideálne podmienky na to, aby sa mäso a iné ingrediencie na rošte rýchlo opiekli a zvnútra prepiekli.

Gril a barbecue

Tipy na grilovanie:

  • Ak chcete dosiahnuť lesklý povrch mäsa, naneste tesne pred koncom pečenia naň glazúru, napr. z ananásovej šťavy, medu a jarabiny alebo zo sójovej omáčky, z medu a čili.
  • Aróma mäsa sa ešte viac zvýrazní, keď posypete žeravé uhlíky čerstvým rozmarínom, tymianom, zázvorom, orechmi alebo škoricou.

Faux pas pri grilovaní:

  • Napichovanie mäsa na grilovaciu vidličku – mäso tak stráca šťavu a bude suché.
  • Grilovanie s plameňom na uhlí – vzniká riziko spálenia mäsa a unikajú škodlivé látky.
  • Ignorovanie tuku alebo marinády, ktoré sa dostanú na rozpálené uhlie – uvoľňujú sa škodlivé látky, pred vložením na gril treba mäso osušiť.

Fakty a mýty 

KAŽDY PRODUKT

Nikdy. Podľa toho, čo máme na rošte, treba mať na pamäti správne tepelné spracovanie daného produktu. Každý druh mäsa si vyžaduje individuálny prístup, napr. tenký kúsok mäsa treba krátko opiecť na silnom ohni, hrubé steaky alebo steaky s kosťou si vyžadujú prudký oheň, aby sa opiekli, a následne stredný, aby sa prepiekli zvnútra.

PRED GRILOVANIM

To je, stručne povedané, hazard so zdravím a nedostatok predstavivosti. Mäso pred grilovaním musí byť bez baktérií, čiže priamo z chladničky.

SOL SPOSOBUJE

Nie vtedy, ak ste mäso ochutili soľou a korením tesne pred položením na gril. Bude tak chrumkavé, v opačnom prípade mäso marinované v soli stratí šťavu.

MASO SA PRI GRILOVANI

Týmto spôsobom sa mäso jedine vysuší, lebo stratí šťavu. Ak chcete zistiť, či má mäso požadovanú štruktúru, stačí ho stlačiť prstom. Krvavý steak je mäkký, stredne prepečený uhýba pod tlakom a dobre prepečený steak je tvrdý a pružný.

Tak ako možno vyvrátiť bežné mýty o grilovaní, je nesporným faktom aj to, že ideálnou omáčkou ku grilovanému mäsu je omáčka barbecue. Tá z našej ponuky (Hellmann‘s omáčka barbecue) má výraznú dymovú chuť a dokonale sa hodí do marinád, ale aj ako hotový dip.

Pripravte sa na SEZÓNU GRILOVANIA

Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu