Menu

Flexitariáni, vegetariáni, vegáni

Niektorí ľudia už dlhšiu dobu obmedzujú konzumáciu mäsa. Na trh pravidelne prichádzajú nové náhrady mäsa a reštaurácie ponúkajú čoraz viac jedál zo zeleniny, obilia a strukovín.

Mladí vzdelaní obyvatelia miest sa pravdepodobne vzdávajú mäsa z environmentálnych, zdravotných alebo etických dôvodov. Ak tento profil popisuje vašich hostí, mali by ste sa oboznámiť s tým, čo každý  z týchto typov stravovania znamená a pripraviť sa tak, aby vaša ponuka vyhovovala vašim hosťom.

Surová strava

Surová strava alebo surové vegánstvo umožňuje jesť iba tepelne neupravené alebo nespracované ovocie, zeleninu, orechy a klíčky.

Je založená na zdravotných hľadiskách. Vegáni veria, že potraviny zohrievané nad 40 ° C strácajú svoje najcennejšie živiny - vitamíny, enzýmy a mikroelementy. Niektorí tiež hovoria, že surová vegánska strava zlepšuje náladu a koncentráciu.

Surová strava ponúka viac ako len šaláty. Pomocou dehydratátora môžete pripraviť surové hamburgery z klíčkov a obilnín, ľanové palacinky a mnoho ďalších pokrmov. Doprajte svojim vegánskym hosťom bohaté smoothie, surové karfiolové sushi alebo cuketové rezance.

Keto diéta

Ketogénna strava s vysokým obsahom tuku a nízkym obsahom uhlohydrátov je populárna pri režime chudnutia. Jeho cieľom je vyvolať v organizme stav ketózy, ktorý v porovnaní s tradičnou stravou urýchľuje metabolizmus tukov.

„Keto“ diéta je založená na tučných mäsách a rybách, vajciach a tukoch, ako je maslo, olivový olej alebo avokádo. K týmto výrobkom sa podáva zelenina a orechy, ktoré nie sú škrobové. Ľudia na “keto” diéte obmedzujú príjem uhľohydrátov iba na 20 g denne, tento limit sa však môže krátkodobo zvýšiť až na 50 g, takže si môžu v určitom období užiť napríklad bobuľovité ovocie.

Ak vaše menu už obsahuje šakšuku, fritátu, alebo šaláty s mäsom alebo avokádom, ste pripravení aj na “keto” hostí.

Paleo

Najnovší trend v stravovaní, paleolitická alebo „paleo“ strava, nás vracia späť o milióny rokov. Je založená na predpoklade, že potraviny, ktoré sa konzumovali v paleolitickej ére, sú pre nás tou najprirodzenejšou výživou.

V paleolitickom období boli ľudia kočovníci, lovili pre mäso, odoberali vajíčka od zvierat a zbierali divoké rastliny. Preto je paleo strava založená na:

  • mäse a rybách,
  • vajciach,
  • orechoch a semenách,
  • ovocí a zelenine.

Ľudia na paleo diéte nejedia obilninové a mliečne výrobky alebo vysoko spracované potraviny - ako aj soľ, arašidy, škrobovitú zeleninu alebo strukoviny.

Moderné stravovanie v reštaurácii

Ako sa staráte o hostí na uvedených diétach?

Pri každom type diéty musíte predovšetkým poznať výrobky, ktoré sú pre danú diétu povolené a ktoré sú vylúčené.

Za druhé, zaškoľte svojich zamestnancov a poskytnite im všetky informácie, ktoré potrebujú na presné prijímanie objednávok od hostí.

Za tretie, označte v ponuke jedlá, ktoré sú vhodné pre hostí s rôznym typom diéty. Najjednoduchší spôsob je vyznačiť tieto jedlá malými ikonami s kľúčom na spodnej strane menu, ktoré pomôžu vašim hosťom so správnym výberom jedla pri ich spôsobe stravovania.

Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu