Menu

Servírovanie jedla je o prezentácii pokrmu s cieľom zvýšiť príťažlivosť a zapôsobiť na hostí. Naučte sa základy servírovania, techniky ázijského spôsobu podávania a tipy, ktoré vás inšpirujú k vytvoreniu svojich vlastných.

5 základných prvkov servírovania

1.       Vytvorenie usporiadania – začnite nákresy a náčrtky a vizualizujte tak tanier. Inšpiráciu čerpajte z nejakého obrázka alebo predmetu. Zostavte „cvičný“ tanier a pracujte na realizácii svojej vízie.

2.       V jednoduchosti je krása – zvoľte si jednu ingredienciu, na ktorú sa zameriate, a priestor využite na zjednodušenie prezentácie. Zmes všetkého možného odvádza pozornosť od hlavných prvkov vášho pokrmu a mohla by zmiasť hostí v tom, na čo sa majú sústrediť.

3.       Rovnováha pokrmu – hrajte sa s farbami, tvarmi a textúrami tak, aby ste sa uistili, že toho na hostí nebude veľa. Prezentácia by nikdy nemala prebiť chuť a funkciu.

4.       Zvoľte správnu veľkosť porcie – uistite sa, že je na tanieri správne množstvo ingrediencií, a že tanier pokrm doplňuje, nie je ani príliš veľký ani príliš malý. Trafte ten správny pomer mäsa, ťažkej prílohy a zeleniny (ľahkej prílohy), aby ste vytvorili nutrične vyvážené jedlo.

5.       Zdôraznite kľúčovú ingredienciu – uistite sa, že kľúčová ingrediencia dominuje, a rovnakú pozornosť venujte „sprievodu“. To sa týka

Klasické podávanie jedál

Klasické podávanie jedál

Klasická technika servírovania využíva tri základné potravinové skupiny – ťažkú prílohu (škroby), ľahkú prílohu (zelenina) a hlavný prvok – v špecifickom usporiadaní. Jednoduchým pravidlom klasického servírovania je premýšľanie o tanieri ako o číselníku hodín.

  • Hlavný prvok: medzi 3. a 9. hodinou
  • Ťažká príloha: medzi 9. a 11. hodinou
  • Ľahká príloha: medzi 11. a 15. hodinou
 

Spoločné zdieľanie jedla je bežné, a to najmä v ázijskej kuchyni. Aj keď je také servírovanie náročné, môžete aj tak použiť esteticky príjemné doplnky a zaujímavé nádoby alebo misky, ako sú veľké servírovacie nádoby, nazývané lodičky (steamboat), naparovacie bambusové košíky na knedličky dim sum, alebo napríklad aj banánové listy, ktorými prezentáciu ozvláštnite.

Omáčky: Vytvorte zdôraznenie vo forme bodiek po okraji taniera alebo ako plochu na jednej strane taniera. Pri nanášaní omáčku na tanier zľahka nalejte alebo nakvapkajte, a to buď na jedlo alebo pod neho.

Tvarované ingrediencie: Múdro krájané alebo vytvarované ingrediencie môžu zvýšiť vizuálnu príťažlivosť pokrmov. Krájajte porcie mäsa na pozdĺžne plátky, čím vyzdvihnete jeho správnu prepečenosť a kvalitu. Nakrájané súčasti pokrmu tiež umožňujú poskytovať atraktívnu výšku jedla a zaujímavú štruktúru a udržujú tanier upravený a čistý.

Doplnky slúžia ako akcent, ktorý skrášľuje alebo zdôrazňuje farbu hlavného jedla. Má zvýrazňovať a doplňovať chute pokrmu, ale nie ich prebíjať. Tu je niekoľko jednoduchých pokynov na podávanie doplnkov:

  • Vyhnite sa vytváraniu kôpok v jednom rohu taniera.
  • Dodajte záblesk farby a tvarov usporiadaním doplnkov okolo hlavného jedla.
  • Všetky ingrediencie by mali byť vždy jedlé, takže sa vyhnite používaniu nejedlých kvetov, zatočenej citrónovej kôry, tyčiniek škoricovej kôry alebo dekoračných kostí a pod.
Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu