Menu

Kapusta

Regionálne ...

Kyslá kapusta je vynikajúca nielen k dusenému mäsu, ale aj ako príloha s cibuľou a bylinkami. Tradičná kyslá kapusta sa dá použiť v mnohých jedlách, ako je napríklad sendvič Reuben (ražný chlieb s kukuričným mäsom, švajčiarskym syrom, kyslou kapustou a ruským dresingom), alebo ako zaujímavá ingrediencia v tradičnom burgeri.

Kyslá kapusta tiež obohatí príchuť zemiakových placiek, ktoré môžu byť servírované ako príloha ku zverine, napríklad k sviečkovej z jeleňa s omáčkou z čiernych ríbezlí.

Pri príprave tradičnej kyslej kapusty môžete použiť aj ďalšie prísady, napríklad mrkvu alebo jablká. Môžete  fermentovať taktiež červenú kapustu a pridať cviklu na vylepšenie chuti.

... a globálne.

Kvasená kapusta je však populárna nielen v našom regióne. Určite poznáte kórejské kimchi - vyrobené z kapusty napa alebo bok choy fermentované horúcou chilli pastou. Výborná bude aj s ďalšími kórejskými alebo čínskymi pokrmami.

Fermentovaná kapusta je tiež obľúbená v Salvadore - curtido je šalát vyrobený z fermentovanej kapusty, mrkvy a korenia. Dotyk oregana jej dodá sviežu chuť. Zvyčajne sa podáva s papusom, salvadadorským chlebom z kukuričnej alebo ryžovej múky, s mäsom, syrom, alebo vyprážanými fazuľami. Výborne sa hodí aj ku všetkým stredoamerickým jedlám, ako je napríklad tacos.

Ďalšia zelenina

Čo ešte môžeme fermentovať okrem kapusty?

Cvikla

Cvikla

Vynikajúca nielen v polievke, ale aj v cviklovom carpaccio, alebo šaláte s nivou a vlašskými orechmi.

Paradajky

Paradajky

Veľmi populárne na Ukrajine, často podávané s východoeurópskymi jedlami. „Odsatím“ mäkkej dužiny sú najlepšie na kvasenie malé odrody.

Reďkovky

Reďkovky

Dve slová opisujú nakladané reďkovky – chutné a chrumkavé. Nevyžadujú dlhé kvasenie. Zaujímavý doplnok v regionálnych jedlách, perfektný s „ťažšími“ mäsami.

Citróny

Citróny

Neuveriteľná chuť citrónov je neoddeliteľnou súčasťou maghrebskej kuchyne, ktorá sa vyskytuje hlavne v Maroku, Alžírsku a Tunisku - sú však populárne aj v Indii a Kambodži.

Konzervované citróny dodávajú marockej kuchyni komplexnú chuť. Môžete ich tiež pridať do duseného mäsa alebo zeleniny.

Nápoje

Určite ich poznáte a ochutnali ste ich aspoň raz. Kefír alebo cmar. Fermentované nápoje však nie sú iba mliečne výrobky. Aké sú ďalšie možnosti?

  1. Populárna kombucha – kvasený čierny čaj. Vznikne osviežujúci šumivý nápoj, do ktorého môžete pridať čerstvé ovocie alebo ovocnú šťavu.
  2. Ovocie- jablká, ríbezle, egreše, ale aj stonky rebarbory. Fermentované ovocie sa môže používať na výrobu osviežujúcich kyslých nápojov, ktoré prečistia vašu chuť medzi jedlami.
  3. Kurkuma alebo zázvor. Majú nezameniteľnú arómu a liečivé vlastnosti, a po fermentácii sú skutočnou zdravou bombou

Icons made by Smashicons, Freepik from www.flaticon.com

Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu