Zákaz používania jednorazových obalov — čoho sa týka?

Dotyčná smernica EU zakazuje výrobu a distribúciu desiatich najpopulárnejších plastových výrobkov na jedno použitie, pre ktoré sú už teraz k dispozícii biologicky rozložiteľné alternatívy, ako napríklad:

 • príbory (vidličky, nože, lyžičky) a taniere;
 • slamky;
 • gastro obaly;
 • polystyrénové kelímky;
 • vatové tyčinky;
 • tyčky/paličky k balónom.

Pokyny pre reštaurácie — zakázané obaly

Ktoré plastové výrobky sa už nesmú používať

Jednorazové plastové gastro obaly

Jednorazové plastové gastro obaly

Smernica zakazuje používanie jednorazových plastových obalov. To sa týka nielen tanierov a obalov, ale aj plastových fólií na ich tepelné zatavovanie, rovnako aj viečok

Plastové príbory a doplnky

Plastové príbory a doplnky

Smernica EU zakazuje používanie plastových vidličiek, nožov, polievkových a kávových lyžičiek, slamiek, miešadiel na nápoje a paličiek.

Jednorazové obaly z polystyrénu

Jednorazové obaly z polystyrénu

Smernica tiež zakazuje používanie výrobkov z polystyrénu na jedno použitie, napríklad ďalších gastro obalov, kelímkov, tanierov a viečok

Pokyny pre reštaurácie — povolené obaly na jedlá sebou / na rozvoz

Pre všetky výrobky, ktoré sa podľa tejto novej smernice nesmú vyrábať alebo distribuovať, už existujú ekologické alternatívy, konkrétne gastro obaly, príbory, slamky a ďalšie predmety vyrábané z biologicky rozložiteľných alebo kompostovateľných materiálov.

Čo môžete používať namiesto nich?

 1. Nádoby, príbory a doplnky vyrobené z „bioplastu“ (PLA).
 2. Biologicky rozložiteľnú fóliu na tepelné zatavovanie z PLA.
 3. Slamky a obaly z kartónu.
 4. Drevené príbory.
 5. Obaly a viečka z cukrovej trstiny.
 6. Sklenené nádoby, napr. poháre a fľaše.
 7. Taniere a príbory z pšeničných otrúb.

Je dobré situáciu na trhu s gastro obalmi sledovať a informovať sa o nových možnostiach. Zákaz veľmi pravdepodobne prinesie celý rad nových inovatívnych riešení, ktoré rozšíria ponuku v súčasnosti dostupných gastro obalov spĺňajúcich ustanovenia novej legislatívy.

Od kedy začal zákaz platiť?

Zákaz výroby a distribúcie jednorazových plastových výrobkov začal platiť od 1. januára 2021. To znamená, že od tohto dátumu nemôžu veľkoobchodníci a distribútori tieto výrobky ďalej predávať.

Neznamená to však, že už nemôžete používať plastové obaly, príbory a slamky, ak ich máte stále na zásobe. Musíte ich ale spotrebovať do 3. júla 2021.

Prečo bol zákaz používania jednorazových obalov vydaný?

Ustanovenia smernice sú zamerané na ochranu životného prostredia, oceánov a života v moriach. Podľa Európskej komisie je viac ako 80 % odpadu, ktorý končí v moriach a oceánoch, vyrobený z plastu. Táto smernica obmedzí používanie výrobkov, ktoré v súčasnosti tvoria 70 % všetkého morského odpadu.

Aj keď prechod na ekologické obaly predstavuje pre potravinárský priemysel výzvu, nemusí znamenať veľkú záťaž. Pre všetky zakázané výrobky existujú biologicky rozložiteľné alternatívy, ktoré môžete používať. Pritom viete, že tak znižujete svoj negatívny dopad na životné prostredie a prispôsobujete sa svojim zákazníkom, ktorí očakávajú, že podniky, ktoré podporujú, budú používať ekologické riešenia.