Menu

Balzamikový ocot (Aceto balsamico)

Je ako víno. Nielen preto, že sa pripravuje s veľkou starostlivosťou, ale aj z toho dôvodu, že starobou naberá dodatočné chuťové hodnoty. Začína sa od varenia šťavy z čerstvo vytlačeného hrozna typu Lambrusco a Trebbiano. Koncentrovaná šťava sa prelieva do veľkého suda a od tej chvíle sa začína proces trvajúci minimálne 12 rokov, ktorý dodáva neopakovateľnú chuť. Aby sa uvoľnili ďalšie chuťové bukety, raz za rok sa obsah prelieva do stále menších sudov z rôznych druhov dreva. Pre výrobu 1 litra tradičného balzamikového octu je potreba okolo 140 kg čerstvého hrozna. Najlepšie balzamikové octy sú uchovávané dokonca 20 rokov!

Táto exkluzívna tekutina sa výborne osvedčuje ako doplnok do šalátov, zálievok a marinád, ale aj k ovociu a dezertom. Dobrým nápadom je tiež jeho využitie pri degustácii talianskych syrov. Mozzarella a parmezán pokropené octom aceto balsamico zaručujú nezabudnuteľný chuťový dojem.

Vínny ocot

Môže byť považovaný za ideálnu bázu talianskych zálievok a marinád. Vínne octy - ako biely tak i červený - vznikajú z hroznového vína procesom kvasenia a obsahujú od 6% do 10% kyseliny octovej. Vysoko koncentrovaný ocot je uchovávaný v malých sudoch 10 - 15 rokov. Vínny ocot výborne zvýrazňuje chuť hovädzieho, teľacieho alebo jahňacieho mäsa. Môže tiež spôsobiť, že varená paprika bude stráviteľnejšia. Je skvelým doplnkom šalátov, marinovanej zeleniny a omáčok. Tieto všetky prednosti spôsobujú, že vínny ocot je nevyhnutnou zložkou talianskej kuchyne.

Olivový olej Extra virgin

Skôr ako sa olivový olej vloží do tmavých fliaš, musí splniť veľmi prísne podmienky. Po prvé, počíta sa čas. Od zberu olív na lisovanie nesmie uplynúť viac ako 24 hodín. Vtedy olej dosahuje nízku kyslosť, najlepšie na úrovni 0,2 - 0,5%. Po druhé lisovanie za studena. Vďaka tomuto procesu sa získa najaromatickejší produkt. Bez žiadnych prídavkov, bez rafinácie. Rýchle lisovanie čerstvých olív je vlastne začiatkom a koncom výrobného procesu. Bod zadymenia takto obdržaného oleja je 166 ° C, čo znamená, že sa ideálne hodí k šalátom a dresingom, a tiež na pokropenie polievok, cestovín a pečiva.

Olej z olivových výliskov

Jedná sa o lacnejšiu alternatívu olivového oleja, ktorá sa hodí na smaženie. Objavuje sa tiež pod názvom rujo de olive, sansa di olive alebo pomáci. Vzniká z výliskov alebo čerstvých, už vylisovaných olív, v ktorých je stále ešte dosť tuku. Oleje tohto typu nemajú také výživové vlastnosti ako extra virgin, ale ich bod zadymenia je až 238 ° C, vďaka tomu sa ideálne hodí na vyprážanie.

Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu