Menu

Najlepšie do šalátov

Costoluto pochádza z Toskánska. Táto veľká paradajka okázalých, rebrovaných tvarov nielen zdobí každý šalát, ale tiež ukrýva mnoho intenzívnej arómy. Sú veľmi šťavnaté a ich kyslosť skvele kontrastuje s neutrálnym olejom a šalátom. Majú rady spoločnosť sladšej zeleniny, ako na príklad paprika, mrkva alebo fenikel. Vzhľadom k svojej mäsitosti sa výborne hodia aj do omáčok.

Najlepšie do omáčok

San Marzano je sladká, podlhovastá paradajka priamo z Kampánie. Tento druh rastie na úpätí Vezuvu a vyžaduje špeciálnu pôdu vulkanického pôvodu. Výborne sa hodí k príprave omáčok, hodí sa tiež na sušenie. Aby bola plne využitá neopakovateľná chuť odrody San Marzano, najčastejšie sa odstraňuje pred použitím ich výnimočne tvrdá šupka.

Pachino sú druhom paradajok cherry, dozrievajúce pod sicílskym slnkom. Neveľké plody sa hodia do šalátov, ale stoja za to využiť ich tiež na pizzu. Surové, polené pachino budú chutným doplnkom cestovín.

Roma pochádza z Talianska. Je pre nich charakteristický štíhly oválny tvar a vyznačujú sa vysokým obsahom vlákniny. Dokonale sa hodia na prípravu paradajkového pyré. Len vďaka tejto aromatickej chuti môžu špagety chutiť ešte lepšie. Výborne sa hodia na pizzu vďaka nízkemu obsahu šťavy.

Pelata sú charakteristické paradajky trhané v horúcich dňoch. Sú používané bez šupky. Ich nadýchanosť a čerstvosť ich robí perfektným doplnkom šalátov a pokrmov pre skutočných gurmánov.

Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu