Menu

Menu pre deti a seniorov

Tradičné vianočné jedlá sú väčšinou ťažko stráviteľné a obsahujú ingrediencie, ktoré nemusia vyhovovať deťom a starším ľuďom, ako sú napríklad huby, čerstvá cibuľa, mak, sušené ovocie a orechy. Čo môžete pripraviť namiesto toho?

To isté platí pre silvestrovské menu – nezabúdajte na deti a seniorov. Najmenší hostia si starostlivo  všímajú, ako jedlo vyzerá, takže im ponúknite farebné špízy, mini pizze alebo mini burgery, kuracie  nugety s rôznymi dipmi a sladké muffiny, alebo zmrzlinové kornútky s marshmallow ako dezert.

Starší ľudia si často vyberajú jedlá, ktorá sa jedia ľahko, sú bez cukru a sú ľahko stráviteľné. Jemné polievky namiesto ťažkých gulášov, pečené mäso namiesto vyprážaného, zeleninový šalát namiesto majonézového zemiakového šalátu – to je len pár nápadov, ako pohostiť starších hostí na silvestrovskej párty.

Alergény a alternatívne diéty

Pokiaľ sa zameriame na prípravu tradičného menu s jedlami, ktoré poznáme z našich rodinných osláv, občas zabúdame na hostí, ktorí trpia potravinovou intoleranciou, alebo na tých, ktorí musia dodržiavať nejakú špeciálnu diétu.

Pre každý chod pripravte aspoň jedno jedlo bez:

 • lepku,
 • laktózy,
 • orieškov a sezamových semiačok,
 • mäsa a rýb,
 • živočíšnych produktov.

To neznamená, že musíte pripravovať niekoľko verzií každého jedla. Jedno také, ktoré sa hodí väčšiemu počtu hostí bude stačiť.

Vianočné a silvestrovské tradície

Nezabudnite, že Vianoce a Silvester nie sú len o jedle. Hostia chcú stráviť čas so svojimi blízkymi a ctiť tradície, ktoré poznajú zo svojich domovov. Ktoré z nich by ste mali zahrnúť do vašich štedrovečerných a silvestrovských osláv?

Vianočné tradície

 1. Zdieľanie oplátok – ide o vianočnú tradíciu, ktorá je dôležitá pre mnohých hostí. Oplátky podávajte na tanieri, mnoho hostí určite radi využijú príležitosť, aby si vymenili želania s tými, na ktorých im záleží
 2. Seno pod obrusom — táto pohanská tradícia stále prežíva v mnohých rodinách.
 3. Bozky pod imelom — imelo zavesené v miestnosti povzbudí hostí k výmene pozitívnych emócií..

Silvestrovské tradície

 1. Pohár šampanského o polnoci — šumivé víno je symbolom oslavy. Tento okamih je zároveň  dobrou príležitosťou pre hostí, aby si vymenili novoročné blahoželania.
 2. Konfety a ohňostroje— zlaté konfety, balóniky s héliom a ohňostroje pripravia magickú atmosféru.
 3. Jedlo na regeneráciu — uprostred silvestrovskej oslavy podávajte teplé pokrmy, aby ste dodali svojim hosťom energiu a mohli pokračovať v oslavách
Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu