Menu

Krájanie mäsa – spôsoby

V minulosti sa krájanie mäsa delilo na dva spôsoby: na krájanie šéfkuchárom alebo mäsiarom. V súčasnosti sa krájanie mäsiarskym spôsobom stáva súčasťou novej vlny, ktorá využíva menej bežné metódy krájania, ale nezabúda sa pritom na klasické techniky. 

Hovädzia krkovička

Šéfkuchári ju nazývajú biftek zo 7 kostí pre tvar kosti v reze. Rez sa začína v oblasti nad hrudnou kosťou zvieraťa. Plné spojivové tkanivo (kolagén) dodáva mäsu ešte výraznejšiu chuť.

Roštenka

Mäso získané z hrudníka kravy alebo zo spodných častí hrudníka. Nie je vždy jemné, ale po správnom spôsobe prípravy môže byť. Na dosiahnutie najlepšieho výsledku je ju najlepšie variť pomaly.

Sviečková

Je to kvalitné mäso. Odporúča sa pripravovať pomaly, pretože mäso neobsahuje kosť a má tendenciu rýchlo sa vysušiť.

Bravčová krkovička

Krk alebo golier (niekedy sa tak uvádza v nomenklatúre) poskytuje chutné mäso, ktoré by sa malo pripravovať pomaly, pretože sa môže roztopiť tuk a mäso bude vlhké a jemné.

Bravčová krkovička

Bravčový bôčik

Je to mastné, šťavnaté a veľmi obľúbené mäso. Môže sa dusiť alebo sušiť na vzduchu a v tekutom prostredí.

Bravčová lopatka

Je to mastné mäso a vyžaduje si dlhú prípravu. Má výrazné vrstvy tuku a kože, preto je ideálne na prípravu škvariek.

Jahňacie stehno

Je to najchudšia časť jahňacieho mäsa. Podáva sa s kosťou alebo bez nej. Kosť však zvýrazňuje nezvyčajnú chuť stehna. Na tanieri vyzerá nádherne, a preto je vhodné na všetky príležitosti. Klasika a najlepšia chuť.

Jahňacia lopatka

Je to mäso s plnou chuťou. Aby ste dosiahli jej plnosť, mali by ste lopatku piecť čo najdlhšie. Mäso je mimoriadne jemné, šťavnaté a ľahko sa oddeľuje od kosti. Mnohí hostia uprednostňujú lopatku pred chrbátom.

Jahňací bedrový chrbát

Nezvyčajná časť jahňaciny, žilovité a mastné mäso. Vyžaduje si dlhšie spracovanie. Bedrový chrbát sa musí pripravovať vo vlhkom teple, aby sa dobre udusil. Môže sa podávať vo forme steaku. 

Pripravte sa na SEZÓNU GRILOVANIA
Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu