Menu
Máme pre vás päť trikov, ktoré naši kuchári používajú na zvýraznenie chuti svojich jedál. Objavte spôsoby, ako čarovať s korením a ochucovať kuracie alebo bravčové kotlety ako profesionál, a zistite, ako bez námahy pripraviť lahodnú fermentovanú repu alebo mrkvu. Dozviete sa dokonca aj o pálení byliniek, čo je vynikajúci spôsob, ako okoreniť ryby!

Tu je našich päť najlepších trikov. Zistite, ktoré z nich už poznáte a používate a ktoré sú pre vás nové.

Ako dokonale skombinovať ovocie a zeleninu?

Pridanie ovocnej šťavy do zeleniny je skvelý spôsob, ako zvýrazniť jej chuť, zvýrazniť jej prirodzenú sladkosť a dodať celému pokrmu zaujímavý podtón. Pri kombinovaní ovocných štiav so zeleninou si vyberajte jemnejšie chute, ktoré neprekrývajú prirodzenú chuť zeleniny, ale naopak ju zvýrazňujú a pridávajú niečo navyše.

Kombinácie, ktoré vznikli v kulinárskom nebi:

 • Mrkva a pomarančový džús
 • Tekvica a jablkový džús
 • Červená repa a čerešňová alebo slivková šťava
 • Šťava z koreňa petržlenu a hrušiek
 • Červená cibuľa a šťava z granátového jablka

Zeleninu môžete variť, dusiť alebo piecť, vcelku alebo nakrájanú na obľúbený spôsob, so šťavou podľa vlastného výberu. Ak chcete pokrm posunúť na vyššiu úroveň, pripravte vybrané suroviny metódou sous vide - výsledky budú úžasné!

Čerstvé bylinky? Môžete si ich užívať po celý rok

Nič tak nevyzdvihne chuť pokrmu ako bylinky najvyššej kvality. Preto šéfkuchári radi používajú bylinkové pasty Knorr Professional Primerba a bylinky konzervované v oleji s príchuťou soli. Ich koncentrovaná chuť umožňuje vašim hosťom vychutnávať si vôňu čerstvých byliniek po celý rok.

Medzi najobľúbenejšie druhy patrí Knorr Professional Primerba Bazalka a Knorr Professional Primerba Pesto. Dodávajú intenzívnu bylinkovú arómu polievkam, šalátom, omáčkam na cestoviny, rôznym náplniam, ako aj mäsovým a vegetariánskym pokrmom. Výrobky sú rastlinného pôvodu, takže ich môžete použiť aj pri príprave vegánskych jedál, ako je napríklad tatarák z paradajok a bazalky.

Nebojte sa oživiť chuť svojich jedál zmesami korenia, ako je Knorr Professional Primerba Provensálske bylinky (s tymiánom, rozmarínom, bazalkou, majoránkou a cesnakom) alebo Knorr Professional Primerba Zahradné bylinky (s pažítkou, bazalkou, ligurčekom, rozmarínom,  kôprom a petržlenovou vňaťou). Pesto zo slnečného Talianska sa výborne hodí do jedál, v ktorých sa používajú píniové oriešky.  Bylinková pasta Knorr Professional Primerba Zelené pesto je fantastická nielen do omáčok, cestovín a šalátov, ale aj na toasty alebo do polievky.

Pálenie byliniek — malá kulinárska mágia

Máme pre vás zaujímavý tip na dochutenie pečených rýb, kuracieho alebo bravčového mäsa: pred podávaním potrite mäso bylinkami, ako je tymian, rozmarín alebo sladká tráva (tomkovica vonná), a potom celé mäso opečte pomocou horáka. Jedlo absorbuje dymovú arómu zuhoľnatených byliniek, akoby sa pripravovalo na otvorenom ohni.

steak s rozmarynom

Nebojte sa umami

Umami je jedným z najsilnejších nástrojov, ktoré môže kuchár použiť na zvýraznenie chuti svojich pokrmov. V závislosti od konkrétneho pokrmu môžete použiť sójovú omáčku, miso pastu, worcestrovú omáčku, ančovičky, paradajkový pretlak, sušené huby (najmä shiitake), nutričné kvasnice alebo kvasnicové extrakty, ako napríklad Marmite alebo tekuté korenie Umami.

Nakladajte ako o život

Na doplnenie jedál si vyberte modernú fermentovanú zeleninu, aby boli vaše jedlá ešte výnimočnejšie. Tradičné uhorky samozrejme  nemajú žiadnu chybu. Teraz, keď už vieme, že nakladať sa dá takmer všetko, môžeme experimentovať a vyberať ingrediencie, ktoré najlepšie obohatia chuť celého pokrmu.

Mnohí kuchári už nejaký čas nakladajú červenú cibuľu do šalátov, hlavných jedál alebo hamburgerov a čoraz častejšie kvasia aj červenú repu alebo zelenú špargľu. Čo ešte môžete nakladať?

 • Mrkva
 • Zelená fazuľa
 • Cukety
 • Reďkovky
 • Zelené paradajky
 • Mango
 • Jahody
 • Melónová kôra
 • Varené vajcia
 • Tekvica
 • Koreň petržlenu
Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu