Menu

Hoci počet kombinácií cestovín s omáčkou je takmer nekonečný, existuje niekoľko pravidiel, ktoré je vhodné dodržiavať, ak chcete nájsť optimálne kombinácie. Medzi cestovinami nájdeme rôzne druhy- vyrobené z rôznych múk (zrnovej, ražnej, špaldovej), ako aj s prísadou vajec (vaječné cestoviny), väčšina cestovín je však vyrobená z tvrdej pšenice.

Dlhé cestoviny

Dlhé cestoviny. Najznámejšie cestoviny s kruhovým prierezom sú špagety. Najlepšie chutia s omáčkami na báze olivového oleja a cesnaku (spolu s mäsom alebo rybami). Ak ich chcete vyskúšať v klasickej verzii, pripravte jedlo z aglio, olio e peperencino (cesnak, olivový olej a čili). Tenšie cestoviny, ako napríklad capelli d’Angelo, sa dobre kombinujú s jemnou paradajkovou omáčkou alebo ako príloha do polievok a rýchlych jedál. Ich názov (Anjelské vlasy) ich tiež predurčuje na použitie v jedlách pre deti.

Široké, ploché cestoviny, ktorých tvar sa často označuje ako pásiky, napríklad tagliatelle, pappardelle, fetuccine, mafaldine, sa dokonale kombinujú, okrem iného, s mäsovou (ragú), hubovou, paradajkovou omáčkou a omáčkou z morských plodov. Hoci sa líšia názvami (v závislosti od regiónu a šírky pásika), všetky sú veľmi vhodné, pretože perfektne absorbujú omáčky.

Dlhé, tenké a ploché cestoviny, ako sú linguine, trenette alebo bavette, vzhľadom pripomínajú ploché špagety. Avšak líšia sa od nich sofistikovanejším vzhľadom, plochým povrchom so šírkou približne 6 až 9 mm, vďaka čomu sú vhodné pre ľahšie omáčky na báze paradajok a morských plodov, ktoré sa môžu zachytávať na ich povrchu.

Krátke cestoviny

Krátke cestoviny. Cestoviny v tvare rúrok dokonale zadržiavajú omáčky. Medzi najznámejšie cestoviny tohto druhy patria penne, klasicky podávané ako penne all’arrabbiata s čili. Podobné cestoviny, ako napríklad pennette, sa lepšie kombinujú s ľahšími omáčkami na báze paradajok s prídavkom bazalky a kúskami mozzarelly, ktorá sa v kombinácii s horúcimi cestovinami roztopí. Avšak pri mäsovejších a ťažkých omáčkach je vhodné používať rigatoni. Vzhľadom na ich vrúbkovaný povrch, značnú dĺžku (cca 5 až 6 cm) a veľký priemer sa mäso a omáčka voľne dostávajú dovnútra. Na rozdiel od penne nemajú skosené konce, vďaka čomu sa dajú postaviť. To sa využíva pri rôznych druhoch zapekaných jedál.  S paradajkovou omáčkou alebo mäsovým ragú sa tiež dobre kombinujú cestoviny farfalle (motýliky) a fusilli (vretienka). Cestoviny v tvare otvorených mušličiek, ako sú orecchiette alebo viac zvinuté cestoviny cavatelli, sa dobre kombinujú s jemnými omáčkami s prídavkom zeleniny – brokolicou, karfiolom, feniklom, čakankou a artičokami alebo s morskými plodmi s cesnakom.

Úplne odlišné prísady si vyžadujú plnené cestoviny, ako sú ravioli alebo tortellonini. Vďaka plnke sa zvyčajne podávajú s jednoduchými omáčkami, ako napríklad maslo so šalviou alebo paradajková omáčka. Ich menšie druhy, tortellini a raviolini, sú skvelou prílohou do polievok.

Mnohé z cestovín sa používajú viacerými novými spôsobmi. Ak poznáte ich vlastnosti a ich klasické verzie, bude pre vás jednoduchšie pripravovať nové jedlá. Príkladom sú grandine. Cestoviny v podobe guľôčok (rezané špagety) sa predtým používali iba do polievok. Dnes ich však nájdete v šaláte ako prílohu a niekedy sa dokonca používajú aj na prípravu jedál a’la risotto.  

Preskúmajte svet PASTA

Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu