Tipy, ako na vegetariánske a vegánske menu
Vegetariánske či vegánske pokrmy sú čím ďalej tým viac trendy. Podľa prieskumu je v slovenskej populácii v súčasnosti vyše 20 % flexitariánov, teda ľudí, ktorí obmedzujú konzumáciu živočíšnych produktov a nahrádzajú ich rastlinnou stravou. A aj oni sa chcú dobre najesť v reštaurácii.
Zahŕňa vaše menu rastlinná jedlá?
Práve kvôli spomínanému trendu sa menia ako meníčka reštaurácií, tak aj samotný typ prevádzok. Ešte silnejším motorom je teraz čovidová situácia, keď hostí v pohostinstve všeobecne ubúda – preto sa reštaurácia snaží dopriať svojim stravníkom všetko, čo si len želajú. A ak je to práve rastlinná, podľa ľudí zdravšia, strava, sem s ňou.
V slovenskej republike je teraz cez 100 reštaurácií, ktoré majú varia rastlinné pokrmy. Pre hosťa je to jasné znamenie, že si tu môže vždy dať plnohodnotné rastlinné jedlo, alebo že v káve nájde rastlinné mlieko. Pokiaľ vás zaujíma, kde máte v tomto ohľade najväčšiu, a kde naopak najmenšiu konkurenciu, môžete sa pozrieť na mapu vegeteriánskych a veganských prevádzok na stránkach webu www.vegetarianske.sk .
Tento trend sa navyše netýka len Slovenskej republiky. Rastlinnú kuchyňu už pripravuje aj Alain Ducasse, ikona francúzskej haute cuisine a majiteľ najväčšieho počtu michelinských hviezd na svete. Rovnako tak newyorský šéfkuchár Daniel Humm pripravuje vo svojej reštaurácii jedenásťchodové menu, ktoré je čisto rastlinné a hostia si zaň zaplatia 335 dolárov.
Kedy inokedy začať ako práve teraz?
Hovorí vám niečo pojem „Veganuary“? Ide o každoročnú výzvu, s ktorou v roku 2014 prišla britská nezisková organizácia. Propaguje tak vegánstvo, informuje o ňom, vzdeláva a povzbudzuje ľudí, aby počas mesiaca januára jedli výhradne rastlinnú stravu. Preto je možné práve mesiac január využiť ako ideálny začiatok zmeny vo vašej reštaurácii a využiť na marketing už rozbehnutú svetovú kampaň. Alebo len zaradíte nejaké to bezmäsité jedlo? Ako k tomu pristúpite, je pochopiteľne čisto na vás.
Nezabudnite na benefity rastlinnej stravy
Aby bolo vaše rozhodnutie podporené pádnymi argumentmi, poďme si pripomenúť, prečo je rastlinná strava tou správnou voľbou a aké sú jej benefity.
1. Zdravotné benefity - rastlinná strava má vplyv na redukciu hmotnosti, cholesterolu, reguluje krvný tlak aj glykémiu (hladinu cukru v krvi). Má preventívny vplyv na vznik rakoviny, najmä hrubého čreva, prostaty a prsníka.
2. Viac energie a lepšia výkonnosť – napríklad držiteľ titulu majster sveta v thaiboxe super ťažkej váhy Jan Müller vďačí za svoje úspechy aj rastlinnej strave.
3. Objavovanie nových chutí – s rastlinnou stravou sa vám prirodzene rozšíri chuťové spektrum a jedlo si budete oveľa viac užívať, navyše sa po ňom budete cítiť lepšie.
4. Vplyv na životné prostredie - štúdia tvrdí, že neustále sa zvyšujúcu populáciu nie je možné nasýtiť živočíšnou výrobou, ktorá je náročná ako ekonomicky, tak ekologicky. Rastlinnou stravou by bolo možné nakŕmiť aj krajiny tretieho sveta.
Kde sa inšpirovať a čo zákazníkom ponúknuť?
Svojim zákazníkom môžete ponúknuť kuchyňu alebo určité pokrmy úplne bez mäsa, založené hlavne na úplne odlišných zložkách, alebo mäso priznane a efektívne nahradiť. Ako? Pozrite sa, čím môžete nahradiť mäso a aké sú jeho alternatívy.
Na čom postaviť rastlinné menu? Vyskúšajte niektoré zo základných surovín: obilniny, zeleninu, ovocie, strukoviny a semienka. Vyskúšajte aj fytochemikálie niekedy tiež označované ako farebné pigmenty, ktoré sú veľmi zaujímavou a dôležitou súčasťou rastlinnej stravy. Farebné pigmenty nájdete takmer v každom ovocí a zelenine. Skvelým zdrojom sú aj orechy, kakaové bôby a zelený čaj. A napríklad kurkuma patrí medzi tie najsilnejšie.
Pripravte dúhu na tanieri
Ako sa hovorí, jeme očami, a pri rastlinnej strave to platí 2x tak. Myslite teda na to, aké suroviny kombinujete a skladáte na tanier. Inšpirujte sa touto dúhou:
• Červená: paradajky, červená cibuľa
Tip: Vyskúšajte napríklad recept na šalát panzanella.
• Oranžová: mrkva, paprika, karfiol
Tip: Skúste recept na dusenú šošovicu so zeleninou.
• Žltá - oranžová: dýňa, broskyňa, curry
Tip: Vyskúšajte recept na Dýňovú polievku s broskyňou, kokosovým mliekom a curry
• Zelená: zelené fazuľové lusky, cícer
Tip: Ochutnajte kari zo zelených fazuľových luskov s cícerom a kokosový mliekom
• Zeleno-biela: brokolica, karfiol
Tip: Naservírujte hosťom karfiolovo – brokolicový šalát s červenou repou
• Modrá: čučoriedky, hrozno, slivky
• Červeno-fialová: hrozno, slivky, bobuľovité plody
• Hnedá: baklažán
Tip: Vyskúšajte pokrm Baba ganush
Nezabúdajte na tuky, ktoré by malo výdatné jedlo tiež obsahovať. Vyberať môžete z avokáda, olív, orechov ako arašidy, mandle, kešu, makadamové, pekanové, lieskov, semienok ako sú slnečnicové, tekvicové, ľanové alebo chia, rastlinných olejov a obilnín ako celozrnné cestoviny, bulgur, ovsené vločky alebo quinoa či zo sójových bôbov.
Ďalej pre vás máme tipy, ako pripravovať zeleninu s chuťou! Tiež sa pozrite, ako pripraviť a dochutiť ľahké a vegetariánske jedlo. Stále sa ešte pýtate, či by mala vaša reštaurácia ponúkať vegetariánske jedlá?
UFS Academy: Portál pre online školenie profesionálnych kuchárov
- Školenia sú ZADARMO a bez reklám
- Školenia vytvorili šéfkuchári z celého sveta
- VIdeá sledujete neobmedzene